Písomná informácia pre používateľov
Príloha č.2 k rozhodnutiu o zmene v registrácii, ev. č.2011/01733
Príloha č.3 k notifikácii zmeny v registrácii, ev. č.2011/02011
PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV
Ibalgin DUO EFFECT
Dermálny krém
Ibuprofén/ Heparinoid
Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu, pretože obsahuje pre vás
dôležité informácie.
Tento liek je dostupný bez lekárskeho predpisu. Avšak aj tak musíte užívať
Ibalgin duo effect obozretne, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky.
- Túto písomnú informáciu si uschovajte. Možno bude potrebné, aby ste si ju
znovu prečítali.
- Ak potrebujete ďalšie informácie alebo radu, obráťte sa na svojho
lekárnika.
- Ak sa príznaky vášho ochorenia nezlepšia alebo ak sa zhoršia do 3 dní,
musíte kontaktovať lekára.
- Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak
spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej
informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo
lekárnikovi.
V tejto písomnej informácii pre používateľov sa dozviete:
1. Čo je Ibalgin Duo Effect a na čo sa používa
2. Skôr ako použijete Ibalgin Duo Effect
3. Ako používať Ibalgin Duo Effect
4. Možné vedľajšie účinky
5. Ako uchovávať Ibalgin Duo Effect
6. Ďalšie informácie
1. ČO JE IBALGIN DUO EFFECT A NA ČO SA POUŽÍVA
Ibalgin Duo Effect, dermálny krém obsahuje liečivá ibuprofén a heparinoid.
Ibuprofén patrí do skupiny liekov známych ako nesteroidné protizápalové
lieky (NSAID). Pri lokálnom použití potláča bolesť, zmierňuje zápal a
opuch v postihnutej oblasti. Je vhodný na liečbu miestnych prejavov
nereumatických i reumatických bolestivých stavov pohybového ústrojenstva.
Heparinoid zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, urýchľuje vstrebávanie
krvných výronov, tiež zmenšuje tvorbu opuchov a pôsobí protizápalovo. Pri
lokálnom použití zmierňuje bolesť
i zápal a navyše lieči aj zápal žíl a krvné podliatiny.
Používanie krému je vhodné aj pri celkovej liečbe tabletami s obsahom
ibuprofénu.
Ibalgin Duo Effect dermálny krém je určený na miestnu liečbu:
. bolesti a zápalu svalov, šliach a kĺbov (napr. tenisový lakeť),
. na úľavu pri bolestiach chrbta,
. bolestivých stavov pri osteoartróze (ochorenie kĺbov),
. bolestivých zápalov kĺbových puzdier,
. zápalov šliach a svalových úponov,
. reumatických ochorení.
Ibalgin Duo Effect dermálny krém je určený tiež na liečbu poúrazových
stavov a následkov športových úrazov ako sú:
. opuchy a krvné podliatiny,
. vyvrtnutie kĺbu,
. poranenia mäkkých častí kĺbov.
Na odporúčanie lekára sa používa:
. na miestnu liečbu zápalov povrchových žíl a zápalov v okolí žíl,
. na zmäkčenie stvrdnutej kože pri žilovej nedostatočnosti.
Ibalgin Duo Effect dermálny krém je určený na liečbu dospelých a
dospievajúcich od 12 rokov.
2. SKÔR AKO POUŽIJETE IBALGIN DUO EFFECT
Nepoužívajte Ibalgin Duo Effect
- keď ste alergický/á (precitlivený/á) na ibuprofén či heparinoid (liečivá
lieku Ibalgin Duo Effect) alebo na ktorúkoľvek pomocnú látku lieku;
- keď máte sklon k astmatickému záchvatu, žihľavke alebo alergickej nádche
po podaní kyseliny acetylsalicylovej alebo niektorých protizápalových
liekov;
- keď trpíte poruchami krvnej zrážavosti, poraďte sa pred použitím lieku
s lekárom.
Buďte zvlášť opatrný pri používaní lieku Ibalgin Duo Effect
Ibalgin Duo Effect krém sa nesmie používať na otvorené rany, porušený kožný
povrch, sliznice, do úst a do očí.
Ak ste tehotná alebo dojčíte, poraďte sa pred použitím lieku s lekárom a
bez jeho odporúčania ho nepoužívajte.
Preto, že Ibalgin Duo Effect je krém podávaný lokálne na bolestivú oblasť,
je tu menšie riziko komplikácií, ako pri perorálnom podaní ibuprofénu
(alebo podobného protizápalového lieku proti bolesti).
Užívanie iných liekov
Ibalgin Duo Effect krém nemožno nanášať na kožu súčasne s niektorými liekmi
na miestne použitie, napríklad s liekmi s obsahom tetracyklínu,
hydrokortizónu a kyseliny salicylovej.
Ak používate iné lieky, a to na lekársky predpis či bez neho, poraďte sa o
vhodnosti súčasného používania lieku Ibalgin Duo Effect krém s lekárom a
bez jeho súhlasu ho nepoužívajte. Bez súhlasu lekára nepoužívajte na vaše
ochorenie súčasne s týmto krémom iné voľnopredajné lieky na miestne
používanie.
Pri predpisovaní iných liekov upozornite lekára, že používate Ibalgin Duo
Effect dermálny krém.
Tehotenstvo a dojčenie
V tehotenstve a počas dojčenia sa liek môže používať len so súhlasom
lekára.
V posledných troch mesiacoch tehotenstva sa liek nesmie používať, pretože
by mohlo dôjsť ku krvácaniu. V čase dojčenia možno liek použiť krátkodobo a
na malé plochy.
Vedenie vozidla a obsluha strojov
Pozornosť nie je ovplyvnená.
Dôležité informácie o niektorých zložkách lieku Ibalgin Duo Effect
Tento liek obsahuje parabény a propylénglykol, ktoré môžu spôsobiť
podráždenie pokožky alebo alergické reakcie.
3. AKO POUŽÍVAŤ IBALGIN DUO EFFECT
Ak lekár neurčí inak, dospelým a dospievajúcim od 12 rokov sa nanáša na
postihnuté miesto a jeho okolie 2 až 3-krát denne v časových odstupoch 4-5
hodín asi 1 mm hrubá vrstva krému, ktorá sa ľahko votrie do kože. Pri
ochorení žíl je možné na noc priložiť kompresný obväz.
Pri rozsiahlych a bolestivých výronoch sa spočiatku môže miesto ošetrené
krémom prekryť nepriedušným obväzom, najlepšie cez noc.
Pri silných bolestiach je vhodné liečbu doplniť užívaním tabliet s obsahom
ibuprofénu.
Vyhnite sa zaneseniu krému do otvorených rán, na narušený povrch kože, na
sliznice a do očí.
Po nanesení krému si umyte ruky, ak nie sú liečeným miestom.
Bez porady s lekárom nepoužívajte liek dlhšie ako 2 týždne.
Ak pri poraneniach neustúpia ťažkosti do 3 dní, alebo naopak dôjde k
zhoršeniu či sa prejavia nežiaduce účinky lieku, prerušte liečbu a obráťte
sa na lekára.
Pri zápalových reumatických ochoreniach sa o vhodnosti použitia a dĺžke
liečby liekom Ibalgin Duo Effect krém poraďte s lekárom. Ak lekár neurčí
inak, Ibalgin Duo Effect krém sa pri týchto ochoreniach používa zväčša
počas 2-3 týždňov.
Pri ochoreniach žíl sa o dĺžke liečby liekom Ibalgin Duo Effect krém
poraďte s lekárom. Ak lekár neurčí inak, Ibalgin Duo Effect krém sa pri
týchto ochoreniach používa zväčša počas 1-2 týždňov. Používanie krému
Ibalgin Duo Effect pri ochoreniach žíl je len súčasťou komplexnej liečby.
Dodržiavajte ostatné liečebné postupy, ktoré vám lekár odporučil (užívanie
iných liekov, kompresívna liečba obväzom alebo pančuchou).
Ak použijete viac Ibalginu Duo Effect, ako máte
Predávkovanie nebolo doposiaľ popísané.
Pri náhodnom požití väčšieho množstva lieku malým dieťaťom môže dôjsť k
nevoľnosti až vracaniu. Je vhodné dávenie podporiť alebo vyvolať a vyhľadať
lekára.
Ak zabudnete použiť Ibalgin Duo Effect
Ak ste zabudli použiť krém Ibalgin Duo Effect v správny čas, naneste si ho,
hneď ako si spomeniete, a potom pokračujte ako obvykle. Nepoužívajte
dvojnásobné množstvo, aby bola doplnená chýbajúca dávka.
Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, týkajúce sa používania tohto lieku,
opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
4. MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Tak ako všetky lieky, aj Ibalgin Duo Effect krém môže spôsobovať vedľajšie
účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Počas liečby môže ojedinele dôjsť k prejavom precitlivenosti na niektorú
zložku lieku, ktorá sa môže prejaviť miestnym zdurením a začervenaním kože,
pocitmi pálenia alebo svrbenia, niekedy aj výsevy drobných vyrážok.
Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak
spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej
informácii pre používateľov, povedzte to, prosím, svojmu lekárovi alebo
lekárnikovi.
5. AKO UCHOVÁVAŤ IBALGIN DUO EFFECT
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Uchovávajte v suchu pri teplote 10 – 25 °C.
Ibalgin Duo Effect nepoužívajte po uplynutí dátumu exspirácie vyznačenom na
obale (EXP). Dátum exspirácie sa vzťahuje na posledný deň v mesiaci.
Lieky sa nesmú likvidovať odpadovou vodou alebo domovým odpadom. Nepoužitý
liek vráťte do lekárne. Tieto opatrenia pomôžu chrániť životné prostredie.
6. ĎALŠIE INFORMÁCIE
Čo Ibalgin Duo Effect obsahuje
Liečivá:
Ibuprofenum (ibuprofén) 1,5 g (5 %), heparinoidum (heparinoid) (100 UI/mg)
0,060 g v 30 g krému,
Ibuprofenum (ibuprofén) 2,5 g (5 %), heparinoidum (heparinoid) (100 UI/mg)
0,100 g v 50 g krému alebo
Ibuprofenum (ibuprofén) 5 g (5 %), heparinoidum (heparinoid) (100 UI/mg)
0,200 g v 100 g krému.
Krémový základ: stredné nasýtené triacylglyceroly, stearoylmakrogol 100,
stearoylmakrogol 1050, hydroxyetylcelulóza, kyselina stearová, cetylalkohol
a stearylalkohol, metylparabén, propylparabén, propylénglykol, čistená
voda.
Ako vyzerá Ibalgin Duo Effect a obsah balenia
Ibalgin Duo Effect je takmer biely krém.
Veľkosť balenia: 30 g krému, 50 g krému alebo 100 g krému
Držiteľ rozhodnutia o registrácii a výrobca:
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika
Táto písomná informácia pre používateľov bola naposledy schválená v
04/2011.
Súhrn charakteristických vlastnosti lieku
Príloha č.1 k rozhodnutiu o zmene v registrácii, ev. č.2011/01733
Príloha č.2 k notifikácii zmeny v registrácii, ev. č.2011/02011
SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU
1. NÁZOV LIEKU
Ibalgin DUO EFFECT
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE
Ibuprofenum 1,5 g (5 %), heparinoidum (100 UI/mg) 0,060 g v 30 g krému,
ibuprofenum 2,5 g (5 %), heparinoidum (100 UI/mg) 0,100 g v 50 g
krému alebo
ibuprofenum 5 g (5 %), heparinoidum (100 UI/mg) 0,200 g v 100 g krému.
Pomocné látky: methylparabenum, propylparabenum, propylenglycolum.
Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1
3 LIEKOVÁ FORMA
Dermálny krém
Takmer biely krém.
4 KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Miestne prejavy akútnych a chronických foriem reumatických ochorení
zápalového pôvodu, bolestivé stavy pri osteoartróze, povrchové
tromboflebitídy, phlebitis migrans, tromboflebitídy pri varikóznom
komplexe, miestne komplikácie po skleroterapii( fibrotizácia kože pri
chronickej žilovej insuficiencii, liečba zápalov šliach a svalových úponov,
liečba poúrazových stavov a následkov športových úrazov ako sú
pomliaždenia, potraumatické hematómy, podvrtnutie kĺbu, opuchy, poranenia
mäkkých častí kĺbov.
Krém je určený na liečbu dospelých a dospievajúcich od 12 rokov.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
Dospelí a dospievajúci od 12 rokov si na postihnuté miesto a jeho okolie 2
až 3-krát denne nanášajú asi 1 mm hrubú vrstvu krému, ktorú si ľahko votrú
do kože. U žilových ochorení sa môže priložiť kompresívny obväz. Pri
rozsiahlych a bolestivých krvných výronoch sa spočiatku môže miesto
ošetrené krémom prekryť nepriedušným obväzom, najlepšie cez noc. Pri
silných bolestiach je vhodné doplniť liečbu celkovým podaním tabliet s
obsahom ibuprofénu.
4.3 Kontraindikácie
Liek sa nesmie používať pri precitlivenosti na ibuprofén, heparinoid alebo
na niektorú súčasť krémového základu, ďalej u pacientov s náchylnosťou na
astmatický záchvat, žihľavku alebo alergickú nádchu po podaní kyseliny
acetylsalicylovej či niektorých protizápalových liečiv. Hemoragická
diatéza, rôzne formy purpúr, trombopénia, hemofília, rôzne celkové stavy s
tendenciou ku krvácaniu.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Krém sa nesmie aplikovať na otvorené rany, na porušený povrch kože, na
sliznice a do očí. Liek obsahuje parabény. Parabény môžu spôsobiť alergické
reakcie, ktoré môžu byť oneskorené. Liek obsahuje propylénglykol.
Propylénglykol môže spôsobiť podráždenie pokožky.
4.5 Liekové a iné interakcie
Kyselina salicylová zvyšuje účinok heparínu. Interakcia s ibuprofénom sa
nepozorovala. Liek sa nesmie nanášať súčasne s lokálnymi liekmi, ktoré
obsahujú tetracyklín a hydrokortizón (inkompatibilita s heparinoidom).
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
Počas gravidity a laktácie sa liek môže používať krátkodobo v
opodstatnených indikáciách
s výnimkou posledného trimestra gravidity, kedy sa neodporúča používať
vôbec z dôvodu možného ovplyvnenia priebehu pôrodu (krvácanie).
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje
Liek neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
V nasledujúcej tabuľke sú zhrnuté nežiaduce účinky ibuprofenu a heparinoidu
rozdelené do skupín podľa terminológie MedDRA s uvedením frekvencie
výskytu: veľmi časté (?1/10); časté ((1/100 až <1/10); menej časté
((1/1 000 až <1/100); zriedkavé ((1/10 000 až <1/1 000); veľmi zriedkavé
(<1/10 000); neznáme (z dostupných údajov):
|Trieda orgánových systémov |Frekvencia podľa |Nežiaduci účinok |
|podľa databázy MedDRA |konvencií MedDRA | |
|Poruchy kože a podkožného |zriedkavé |lokálne podráždenie |
|tkaniva | |kože * – pálenie, |
| | |svrbenie, začervenanie|
| | |a kožné erupcie |
|Poruchy imunitného systému |neznáme |precitlivenosť |
*u citlivých pacientov
4.9 Predávkovanie
Doposiaľ nebolo opísané. Vzhľadom na koncentráciu liečiv nemožno očakávať
významné systémové účinky.
Ak malé dieťa náhodne požije väčšie množstvo lieku, môže dôjsť k
nevoľnosti a vracaniu. Vhodné je vracanie podporiť alebo vyvolať.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
Farmakoterapetická skupina:nesteroidové antiflogistikum, antireumatikum na
lokálnu aplikáciu, kombinácia
ATC skupina: M02AA
Ibuprofén, derivát kyseliny propiónovej, je nesteroidové antireumatikum s
dobrým analgetickým, protizápalovým a antipyretickým účinkom. V nižších
dávkach pôsobí analgeticky, vo vyšších protizápalovo. Protizápalový účinok
je daný inhibíciou cyklooxygenázy s nasledujúcou inhibíciou biosyntézy
prostaglandínov. Zápal je zmierňovaný znížením uvoľňovania mediátorov
zápalu z granulocytov, bazofilov a žírnych buniek. Ibuprofén znižuje
citlivosť ciev voči bradykinínu a histamínu, ovplyvňuje produkciu
lymfokínov v T lymfocytoch a potláča vazodilatáciu. Tlmí tiež agregáciu
krvných doštičiek.
Heparinoid vykazuje antikoagulačnú aktivitu a má mierny antiflogistický,
antiexsudatívny a resorpciu podporujúci účinok.
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Po aplikácii na kožu sa ibuprofén dobre vstrebáva do podkožných tkanív.
Maximálne hladiny ibuprofénu po topickej dávke 250 mg v 5 g krému sa
pohybovali okolo priemernej hodnoty 100 ng/ml. To predstavuje okolo 0,5 %
vrcholovej koncentrácie po porovnateľnej perorálnej dávke ibuprofénu, malá
časť liečiva preniká do systémovej cirkulácie.
Údaje o vstrebávaní heparinoidu u ľudí vykazujú veľké interindividuálne
rozdiely. Vyšší antikoagulačný účinok je len v oblasti, kde sa heparinoid
aplikoval. Po aplikácii na väčšie plochy kože s vyššou koncentráciou
heparinoidu sa zistilo predĺženie krvnej zrážavosti.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Akútna toxicita ibuprofénu: LD50 u myši je pri perorálnom podaní 800 mg/kg
a pri intraperitoneálnom podaní 320 mg/kg. LD50 u potkana je pri perorálnom
podaní 1 600 mg/kg a pri subkutánnom podaní 1 300 mg/kg.
Pri lokálnej aplikácii krému s obsahom ibuprofénu 250 mg/5 g dosahovali u
ľudí maximálne hladiny v krvi 100 ng/ml ibuprofénu (t.j. okolo 0,5 %
vrcholovej koncentrácie po porovnateľnej perorálnej dávke ibuprofénu), čo
svedčí o bezpečnosti lieku.
Predklinické údaje o heparinoide vo vzťahu k bezpečnosti lieku nie sú k
dispozícii.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Zoznam pomocných látok
Krémový základ: triglycerida saturata media, stearomacrogolum 100,
stearomacrogolum 1050, hydroxyethylcellulosum, stearinum, alcohol cetylicus
et stearylicus, methylparabenum, propylparabenum, propylenglycolum, aqua
purificata.
6.2 Inkompatibility
Ibuprofén je kompatibilný s väčšinou chemických látok. Heparinoid je v
miestnej aplikácii inkompatibilný s mnohými látkami, napr. s
hydrokortizónom. Kyselina salicylová zvyšuje účinok heparínu.
Zvolený krémový základ zabezpečuje optimálnu biologickú úžitkovosť.
Neodporúča sa ho riediť alebo miešať s iným masťovým základom.
6.3 Čas použiteľnosti
2 roky
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
Uchovávajte v suchu, pri teplote 10 - 25 ?C.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
/Druh obalu/: zaslepená hliníková tuba s vnútorným lakom na báze epoxy-
fenolu, biely HDPE uzáver so závitom a s prepichovacím bodcom, písomná
informácia pre používateľov, papierová škatuľa
/Veľkosť balenia/: 30 g, 50 g alebo 100 g krému
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu (a iné zaobchádzanie s liekom)
Žiadne zvláštne požiadavky.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
Zentiva, k. s., Praha, Česká republika
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO
29/0050/02-S
9. DÁTUM REGISTRÁCIE/DÁTUM PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
28.3.2002
10. DÁTUM POSLEDNEJ REVÍZIE TEXTU
Apríl 2011

Alternatíva
Grafické sledovanie cien
Najnovšie pridané lieky
- MULTILOAD DETECT
- PALLADONE - SR capsules...
- Vinorelbine Hikma 10...
- GLUMETSAN 850 mg filmom...
- Bandáž drieku PA-2
- Avio A365-D
- Convulex CR 500 mg
- ACTAEA SPICATA
- Nohavičky plienkové...
- Alterna Free Hide - away...
- HydroRen Ag
- SIMVOR 40 MG
- Capecitabine Glenmark 500...
- Beloderm lotión
- Xiapex 0,9 mg prášok a...
- Intelence
- Mepilex Ag
- Ziprasidon Zentiva 20 mg
- Krytie polyuretánové...
- TUBERCULIN PPD RT 23,SSI